Ask Electrical & Electronics Expert

Problem 1:

a.) What is the minimum Eb/Ieff (bit energy over effective noise energy) to yield P(e)<1% in the asynchronous CDMA system (additive white Gaussian noise, no multipath)?

b.) If the spectral efficiency is 1chip/sec/Hz, bandwidth is 3MHz, chip energy Ec=0.1No, data rate per user=10kbit/sec/user, and P(e)<1%, how many users can be supported in a single cell?

the desired signal energy is N*N*Ec

the energy for one interferer is N*Ec

the noise energy is N*No)

Problem 2:

The minimum Eb/Ieff (bit energy over noise energy) per user in the uplink of an asynchronous CDMA system is 2. The spectral efficiency is 1chip/sec/Hz. The bandwidth of the available spectrum is 2MHz. Data rate per user 10kbit/sec/user. The received chip energy at the base station for a user is Ec=No(10^9)/(r^3) where r is the distance (in meters) between the user and the base station.

(Note that No is noise power spectral density (unit is Energy per sec per Hz) and therefore its unit is energy. )

Consider the case that all users have the same distances from the base station.

1) What is the maximum range of coverage, if the number of user Nu=100?

2) What is maximum number of users Nu and the corresponding processing gain N for r=100m?

3) What is maximum number of users Nu and the corresponding processing gain N for r=1km?

4) What is maximum number of users Nu and the corresponding processing gain N for r=3km?

5) What is maximum number of users Nu and the corresponding processing gain N for r=5km?


Attachment:- assignment56033.pdf

Electrical & Electronics, Engineering

  • Category:- Electrical & Electronics
  • Reference No.:- M9854653
  • Price:- $60

Priced at Now at $60, Verified Solution

Have any Question?


Related Questions in Electrical & Electronics

Question 1for the ce amplifier in figure 1 given the

Question 1 For the CE amplifier in Figure (1), given the following component parameters: Parameter Value β DC , β AC 150 V BE 0 . 7 V V CC 12 V R C 820 ? R E 1 100 ? R E 2 220 ? R 1 20 k? R 2 5 . 2 k? R L 100 k? C 1 , C ...

Question -i a star-connected three-phase synchronous

Question - (i) A star-connected, three-phase synchronous induction motor takes a current of 10 amps from a 415 volt supply at unity power factor when supplying a steady load. If the synchronous reactance is 5 ohms/phase ...

1 a name the three major groups of contamination and

1. (a) Name the three major groups of contamination and briefly describe their physical characteristics. (b) Where do the above contamination types come from? Give one example of each. 2. Name two processes metrics which ...

Question 1 in the voltage regulator circuit in figure p221

Question 1: In the voltage regulator circuit in Figure P2.21, V 1 = 20 V, V Z = 10 V, R i = 222Ω and P z (max) = 400 mW. (a) Determine I L, I z , and I L , if R L = 380Ω. (b) Determine the value of R L , that will establ ...

Summative assessmentin 2017 sej101 assessment will consist

Summative Assessment In 2017 SEJ101 assessment will consist of nine tasks that will develop a portfolio of your assessed work. Throughout the trimester you will have the opportunity for feedback on all nine tasks before ...

1 a name the three major groups of contamination and

1. (a) Name the three major groups of contamination and briefly describe their physical characteristics. (b) Where do the above contamination types come from? Give one example of each. 2. Name two processes metrics which ...

1 a name the three major groups of contamination and

1. (a) Name the three major groups of contamination and briefly describe their physical characteristics. (b) Where do the above contamination types come from? Give one example of each. 2. Name two processes metrics which ...

Case studythis assignment consists of a written report of

CASE STUDY This assignment consists of a written report of approximately 1000 words and any diagrams in which you are asked to critically compare different process methods used to achieve the same result and show an awar ...

Problem 1 a two-phase servomotor has rated voltage applied

Problem 1: A two-phase servomotor has rated voltage applied to its excitation winding. The torque speed characteristic of the motor with Vc = 220 V, 60 Hz applied to its control phase winding is shown in Fig.1. The momen ...

Electrical engineering questions -q1 two ideal voltage

Electrical Engineering Questions - Q1. Two ideal voltage sources designated as machines 1 and 2 are connected, as shown in the figure below. Given E 1 = 65∠0 o V, E 2 = 65∠30 o V, Z = 3Ω. Determine if Machine 1 is genera ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As