Ask Electrical & Electronics Expert

Assignment -

This Assignment is on the fundamental of semiconductors (advanced level). Topics are fermi level, trap densities, carrier life time .. etc.

Eg = 1 eV and is temperature independent.

Nc = Nv = 1 x 1018 cm-3 at 300K. Nc and Nv have the temperature dependence as regular semiconductors.

me* = 0.2mo, mh* = 0.6mo, mo = 9.1 x 10-31Kg is the free electron mass.

Problem 1 - For the above semiconductor, we introduce acceptors Na = 6 x 1017 cm-3. Ea is 0.1eV above the valence band.

(a) Plot the Fermi level as a function of temperature from 0K to 1000K.

(b) We will introduce donors to keep the Fermi level in the middle of band gap, plot the required donor concentration (in cm-3) versus donor ionization energy Ed (in eV) at 50K, 300K, and 500K. The donor ionization energy Ed is defined as the energy difference between the donor state and the bottom of the conduction band. The plot should be in semi-log (i.e. log-linear) scale.

Problem 2 - Assume the hypothetical semiconductor is homogeneously doped to n-type with no = 1 x 1017cm-3 being the electron equilibrium concentration at 300K.

(a) Assume the semiconductor contains a trap concentration Nt = 3 x 1017cm-3 and assume the trap is a "donor trap with Ed = 0.4eV" meaning that the trap state is either charge neutral (when capturing an electron or emitting a hole) or charge positive (when capturing a hole or emitting an electron). Cpe = 1 x 10-10 cm3/s, Cph = 4 x 10-10 cm3/s.

Plot the lifetime for the excess carrier as a function of the excess carrier concentration from 5 x 1012 cm-3 to 5 x 1017 cm-3. Choose the appropriate scale (linear-linear, linear-log, log-linear, or log-log) for the plot to be most informative.

(b) Plot the probability for the donor traps to be occupied versus the excess carrier concentration from 5 x 1012 cm-3 to 5 x 1017cm-3.

(c) Assume excess holes at a concentration of 1 x 1016 cm-3 are injected from the left side of the semiconductor. Plot the hole current density (in Amp/cm2) over the distance (in μm). Assume the electron diffusivity De = 20 cm2/s and hole diffusivity Dh = 4 cm2/s.

Problem 3 - Assume an n-type semiconductor of length "L" is non-uniformly doped. L = 1 μm. Because it is an n-type material, you can assume that all the current is due to electron current (the hole current can be neglected). The electron current can be written as

Jn = eDn dn/dx+ eμnnE

The Poisson equation according to the Gauss law is

d2φ/dx2 = -e/∈ (Nd+(x) - n(x)) since we ignore the hole concentration.

Under zero bias (V = 0), Jn = 0 and the system is at equilibrium.

(a) Calculate the built-in potential at 300K assuming the electron concentration at the two boundaries of the semiconductor is n(x = 0) = 3 x 1015 cm-3, n(x = L) = 1 x 1016 cm-3,

(b) Derive a single differential equation for n(x). Note that the differential equation should contain n(x) only without other variables such as E or φ. The equation will be a nonlinear differential equation. (Hint: Use Einstein equation D/µ = kT/e ≡ VT).

(c) Assuming that the solution for (b) is n(x) = 3 x 1015 + 7 x 1015 (x/L) cm-3, find and plot the profile of the ionized donors Nd+(x).

(d) Calculate and plot the profile for the charge density ρ(x), E-field E(x), and potential φ(x).

Electrical & Electronics, Engineering

  • Category:- Electrical & Electronics
  • Reference No.:- M92568302
  • Price:- $40

Guranteed 36 Hours Delivery, In Price:- $40

Have any Question?


Related Questions in Electrical & Electronics

Question 1for the ce amplifier in figure 1 given the

Question 1 For the CE amplifier in Figure (1), given the following component parameters: Parameter Value β DC , β AC 150 V BE 0 . 7 V V CC 12 V R C 820 ? R E 1 100 ? R E 2 220 ? R 1 20 k? R 2 5 . 2 k? R L 100 k? C 1 , C ...

Question -i a star-connected three-phase synchronous

Question - (i) A star-connected, three-phase synchronous induction motor takes a current of 10 amps from a 415 volt supply at unity power factor when supplying a steady load. If the synchronous reactance is 5 ohms/phase ...

1 a name the three major groups of contamination and

1. (a) Name the three major groups of contamination and briefly describe their physical characteristics. (b) Where do the above contamination types come from? Give one example of each. 2. Name two processes metrics which ...

Question 1 in the voltage regulator circuit in figure p221

Question 1: In the voltage regulator circuit in Figure P2.21, V 1 = 20 V, V Z = 10 V, R i = 222Ω and P z (max) = 400 mW. (a) Determine I L, I z , and I L , if R L = 380Ω. (b) Determine the value of R L , that will establ ...

Summative assessmentin 2017 sej101 assessment will consist

Summative Assessment In 2017 SEJ101 assessment will consist of nine tasks that will develop a portfolio of your assessed work. Throughout the trimester you will have the opportunity for feedback on all nine tasks before ...

1 a name the three major groups of contamination and

1. (a) Name the three major groups of contamination and briefly describe their physical characteristics. (b) Where do the above contamination types come from? Give one example of each. 2. Name two processes metrics which ...

1 a name the three major groups of contamination and

1. (a) Name the three major groups of contamination and briefly describe their physical characteristics. (b) Where do the above contamination types come from? Give one example of each. 2. Name two processes metrics which ...

Case studythis assignment consists of a written report of

CASE STUDY This assignment consists of a written report of approximately 1000 words and any diagrams in which you are asked to critically compare different process methods used to achieve the same result and show an awar ...

Problem 1 a two-phase servomotor has rated voltage applied

Problem 1: A two-phase servomotor has rated voltage applied to its excitation winding. The torque speed characteristic of the motor with Vc = 220 V, 60 Hz applied to its control phase winding is shown in Fig.1. The momen ...

Electrical engineering questions -q1 two ideal voltage

Electrical Engineering Questions - Q1. Two ideal voltage sources designated as machines 1 and 2 are connected, as shown in the figure below. Given E 1 = 65∠0 o V, E 2 = 65∠30 o V, Z = 3Ω. Determine if Machine 1 is genera ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As