Working with Zener diode voltage regulators.
Please check my work and if incorrect give me the correct answer
A shunt regulator utilizes a zener diode whose voltage is 5.1V at a current of 50 ma and whose incremental resistance is 8 ohms. The diode is fed from a supply of 12 V nominal voltage through a 220 ohm resistor. What is the output voltage at no load?
a. 4.8 V
b. 4.88 V
c. 4.96 V
d. 5.1 V
V2=6.8
I2=50mA
R2=8
Vt=12
R=220
I2=(12-6.8)/(220+8)=5.2/228=22.8
V0=V20+I2rz
6.8+.0228*8=5.28
D is the answer