A rock dropped from a building drops a distance S that varies directly as the square of the time t it is dropping. If the rock drops S=16 feet in t=1 second, how far will it drop in 5.5 seconds?
If y varies inversely as the cube of x and y=100 when x=2, what will y equal if x=8?
What is the equation of the circle with center (3,2) containing point (3,3)?
What are the x and y intercepts of the graph of the equation 3x + 2y = 24?
What does the graph of the absolute value function given below look like?