Ask Physics Expert

 1-   Coherent monochromatic light with wavelength λ = 530 nm is incident on two slits that are separated by a distance d = 0.500 mm. The intensity of the radiation at a screen 2.50 m away from each slit is 168.0 W/cm2. Determine the position y1/3 at which the intensity of the central peak (at  y = 0) drops to Imax/3. Ans:- 0.00108 m

80_q.png

 

         White light (400 nm < λ < 750 nm) shines onto a puddle of water (n = 1.33). There is a thin (109.7 nm thick) layer of oil  (n = 1.47) on top of the water. What wavelengths of light would you see reflected? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.) Ans:- 645 nm, none

 

         Some mirrors for infrared lasers are constructed with alternating layers of hafnia and silica. Suppose you want to produce constructive interference from a thin film of hafnia (n = 1.90) on BK-7 glass (n = 1.51) when infrared radiation of wavelength 1.39 µm is used. What is the smallest film thickness that would be appropriate, assuming the laser beam is oriented at right angles to the film? Ans:- 1.83e-07 m

 

         Sometimes thin films are used as filters to prevent certain colors from entering a lens. Consider an infrared filter, designed to prevent 847.0-nm light from entering a lens. Find the minimum film thickness for a layer of MgF2 (n = 1.38) to prevent this light from entering the lens. (Assume that nlens < 1.38.) Ans:- 153 nm

 

         White light shines on a sheet of a material that has a uniform thickness of 1.44 µm. When the reflected light is viewed using a spectrometer, it is noted that light with wavelengths of 499.2 nm, 561.6 nm, 641.8 nm, 748.8 nm, and 898.6 nm is not present in the reflected light. What is the index of refraction of the material? Ans:-  1.56

 

         A common interference setup consists of a plano-convex lens placed on a plane mirror and illuminated from above at normal incidence with monochromatic light. The pattern of circular interference fringes (fringes of equal thickness)—bright and dark circles—formed due to the air wedge defined by the two glass surfaces, is known as Newton's rings. In an experiment using a plano-convex lens with focal length f = 80.50 cm and index of refraction nl = 1.500, the radius of the third bright circle is found to be 0.8525 mm. Determine the wavelength of the monochromatic light. Ans:- 7.22e-07 m

 

         A single beam of coherent light (λ = 633 · 10−9 m) is incident on two glass slides, which are touching at one end and are separated by a t = 0.0275-mm thick sheet of paper on the other end, as shown in the figure below. Beam 1 reflects off the bottom surface of the top slide, and Beam 2 reflects of the top surface of the bottom slide. Assume that all the beams are perfectly vertical and that they are perpendicular to both slides, i.e., the slides are nearly parallel (the angle is exaggerated in the figure); the beams are shown at angles in the figure so that they are easier to identify. Beams 1 and 2 recombine at the location of the eye in the figure below. The slides are L = 7.20 cm long. Starting from the left end (x = 0) at what positions xbright do bright bands appear to the observer above the slides? (Enter your answer as a function of m. Assume x is measured in meters.) 

Ans:- 1252_q.png

 

1863_q.png

 

Physics, Academics

  • Category:- Physics
  • Reference No.:- M91393136
  • Price:- $12

Guranteed 24 Hours Delivery, In Price:- $12

Have any Question?


Related Questions in Physics

Question oppositely charged parallel plates are separated

Question: Oppositely charged parallel plates are separated by 5.31 mm. A potential difference of 600 V exists between the plates. (a) What is the magnitude of the electric field between the plates? N/C (b) What is the ma ...

Question an object of mass m attached to a spring of force

Question: An object of mass m attached to a spring of force constant k oscillates with simple harmonic motion. The maximum displacement from equilibrium is A and the total mechanical energy of the system is E. What is th ...

Quesion when a nucleus of 235u undergoes fission it breaks

Quesion: When a nucleus of 235U undergoes fission, it breaks into two smaller, more tightly bound fragments. Part A: Calculate the binding energy per nucleon for 235U. Express your answer with the appropriate units. E=__ ...

Question a nylon rope used by mountaineers elongates 130 m

Question: A nylon rope used by mountaineers elongates 1.30 m under the weight of a 65.0-kg climber. If the rope is 45.0 m in length and 7.0 mm in diameter, what is Young's modulus for this material? The response must be ...

Question an object is 30 cm in front of a converging lens

Question: An object is 30 cm in front of a converging lens with a focal length of 10 cm. Use ray tracing to determine the location of the image. What are the image characteristics: (i) upright or inverted, (ii) magnifica ...

Question an object of mass m is traveling on a horizontal

Question: An object of mass m is traveling on a horizontal surface. There is a coefficient of kinetic friction µ between the object and the surface. The object has speed v when it reaches x=0 and encounters a spring. Th ...

Question in one of the classic nuclear physics experiments

Question: In one of the classic nuclear physics experiments at the beginning of the 20th century, an alpha particle was accelerated towards a gold nucleus and its path was substantially deflected by the Coulomb interacti ...

Question an object of mass m is dropped from height h above

Question: An object of mass m is dropped from height h above a planet of mass M and radius R. Find an expression for the object's speed as it hits the ground. Express your answer in terms of the variables m,M,h,R and app ...

Question one type of bb gun uses a spring-driven plunger to

Question: One type of BB gun uses a spring-driven plunger to blow the BB from its barrel. (a) Calculate the force constant of its plunger's spring if you must compress it 0.130 m to drive the 0.0580-kg plunger to a top s ...

Question an object is placed 30 cm to the left of a

Question: An object is placed 30 cm to the left of a converging lens that has a focal length of 15cm. Describe what the resulting image look like (i.e. image distance, magnification, upright or inverted images, real or v ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As