Ask Physics Expert

Homework Set

Problem 1: What is the de Broglie wavelength (in Angstroms) of an electron at 100 eV? What is the wavelength for electrons at 15 keV, which is typical of electron microscopes? Comparing this to visible light, comment on the advantage of an electron microscope.

HINT: de Broglie wavelength of electron is given by λ = h/mv' where h is Planck's constant, m is the mass of an electron and v is its velocity. Also use the kinetic energy relationship E = 1/2 mv2. Note that 1 eV = 1.602 x 10-19J.

Problem 2: Calculate the first three energy levels for an electron in a quantum well of width 12.5 nm with infinite walls.

Problem 3: Schematically show the number of electrons in the various subshells of an atom with the electronic shell structure 1s22s22p4 and an atomic weight of 21. Indicate how many protons and neutrons exist in the nucleus. Is this atom capable of creating covalent bonds with other atoms and why?

Problem 4: Find the equilibrium electron and hole concentrations and the location of the Fermi level for silicon at 27 °C if the silicon contains the following concentrations of shallow dopant atoms:

(a) 2.5x1015 / cm3 boron atoms

(b) 2.9 x 1016 / cm3 arsenic atoms and 2.7 x 1016 / cm3 boron atoms

HINT: Use Eqs. (1.1.26) and (1.1.27) from text

Problem 5: An n-type sample of silicon has a uniform density Nd = 1016 atoms / cm3 of arsenic and a p-type silicon sample has Na = 1015 atoms / cm3 of boron. For each semiconductor material determine the following:

(a) The temperature at which the intrinsic concentration ni exceeds the impurity density by a factor of 20. See Table 1.4 for ni(T)

HINT: A nonlinear equation in Twill result for each of the semiconductor type. You need to solve the equations iteratively by plugging in T = 1000 on the right hand side of the equations to start with. Stop when new calculated values are not changing significantly. You may use a MATLAB code similar to the following to solve the nonlinear equation:

% Solving nonlinear equation iteratively % T = 7014/(1.5 * T - 0.5)
T(1) = 1000;
for n = 2:7
T(n)= 7014/(1.5 * log(T(n-1)) - 0.5);
end
fprintf('%d %d %d %d %d %d %d\n', round(T));

(b) The equilibrium minority-carrier concentrations at 300 K. Assume full ionization of impurities.
(c) The Fermi level referred to the valence-band edge ???? in each material at 300 K.
(d) The Fermi level if both types of impurities are present in a single sample.

Physics, Academics

  • Category:- Physics
  • Reference No.:- M91954633

Have any Question?


Related Questions in Physics

Question oppositely charged parallel plates are separated

Question: Oppositely charged parallel plates are separated by 5.31 mm. A potential difference of 600 V exists between the plates. (a) What is the magnitude of the electric field between the plates? N/C (b) What is the ma ...

Question an object of mass m attached to a spring of force

Question: An object of mass m attached to a spring of force constant k oscillates with simple harmonic motion. The maximum displacement from equilibrium is A and the total mechanical energy of the system is E. What is th ...

Quesion when a nucleus of 235u undergoes fission it breaks

Quesion: When a nucleus of 235U undergoes fission, it breaks into two smaller, more tightly bound fragments. Part A: Calculate the binding energy per nucleon for 235U. Express your answer with the appropriate units. E=__ ...

Question a nylon rope used by mountaineers elongates 130 m

Question: A nylon rope used by mountaineers elongates 1.30 m under the weight of a 65.0-kg climber. If the rope is 45.0 m in length and 7.0 mm in diameter, what is Young's modulus for this material? The response must be ...

Question an object is 30 cm in front of a converging lens

Question: An object is 30 cm in front of a converging lens with a focal length of 10 cm. Use ray tracing to determine the location of the image. What are the image characteristics: (i) upright or inverted, (ii) magnifica ...

Question an object of mass m is traveling on a horizontal

Question: An object of mass m is traveling on a horizontal surface. There is a coefficient of kinetic friction µ between the object and the surface. The object has speed v when it reaches x=0 and encounters a spring. Th ...

Question in one of the classic nuclear physics experiments

Question: In one of the classic nuclear physics experiments at the beginning of the 20th century, an alpha particle was accelerated towards a gold nucleus and its path was substantially deflected by the Coulomb interacti ...

Question an object of mass m is dropped from height h above

Question: An object of mass m is dropped from height h above a planet of mass M and radius R. Find an expression for the object's speed as it hits the ground. Express your answer in terms of the variables m,M,h,R and app ...

Question one type of bb gun uses a spring-driven plunger to

Question: One type of BB gun uses a spring-driven plunger to blow the BB from its barrel. (a) Calculate the force constant of its plunger's spring if you must compress it 0.130 m to drive the 0.0580-kg plunger to a top s ...

Question an object is placed 30 cm to the left of a

Question: An object is placed 30 cm to the left of a converging lens that has a focal length of 15cm. Describe what the resulting image look like (i.e. image distance, magnification, upright or inverted images, real or v ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As