Ask Physics Expert

  • A circular conducting loop with radius a and resistance R2 is concentric with a circular conducting loop with radius b » a (b much greater than a) and resistance R1. A time-dependent voltage is applied to the larger loop, having a slow sinusoidal variation in time given by V(t) = V0 sin ωt, where V0 and ω are constants with dimensions of voltage and inverse time, respectively. Assuming that the magnetic field throughout the inner loop is uniform (constant in space) and equal to the field at the center of the loop, derive expressions for the potential difference induced in the inner loop and the current i through that loop. (Use the following as necessary: a, b, R1, R2, V0, ω, t, and μ0.)
  • The conducting loop in the shape of a quartercircle shown in the figure has a radius of 20 cm and resistance of 0.8 Ω. The magnetic field strength within the dotted circle of radius 6 cm is initially 5 T. The magnetic field strength then decreases from 5 T to 1 T in 7 s. (a) Find the magnitude of the induced current in the loop. (b) Find the direction of the induced current in the loop.

2409_Untitled 2.png

 

  • A short coil with radius R = 18 cm contains N = 30 turns and surrounds a long solenoid with radius r = 3.0 cm containing n = 60 turns per centimeter. The current in the short coil is increased at a constant rate from zero to i = 1.5 A in a time of t = 16 s. Calculate the induced potential difference in the long solenoid while the current is increasing in the short coil.
  • In the circuit in the figure, a battery supplies Vemf = 10 V and R1 = 4.0 Ω, R2 = 4.0 Ω, and L = 2.0 H. Calculate each of the following a long time after the switch is closed. (a) the current flowing out of the battery. (b) the current through R1; (c) the current through R2; (d) the potential difference across R1; (e) the potential difference across R2; (f) the potential difference across L; (g) the rate of current change across R1.
  • An emf of 30 V is applied to a coil with an inductance of 34 mH and a resistance of 0.70 Ω. (a) Determine the energy stored in the magnetic field when the current reaches one fourth of its maximum value. (b) How long does it take for the current to reach this value?

Q. An emf of 24.0 V is applied to a coil with an inductance of 58.0 mH and a resistance of 0.41 Ω.

a) Determine the energy stored in the magnetic field when the current reaches one fourth of its maximum value.

b) How long does it take for the current to reach this value?

Answer:  a)The maximum current, after a long time has elapsed, will be 24/0.41 = 58.5A. A quarter of this is 14.63A. Energy stored in an inductor is 0.5*L*I^2 = 6.21J

b) you can use I(t)/ Imax =1 - exp(-t*R/L) where I(t) is the current at time t (14.63A), Imax is the maximum current (58.5A), R is the resistance, L the inductance

0.75 = exp(-t*7.07)

t*7.07= 0.288

t = 40.7ms

 

  • A motor has a single loop inside a magnetic field of magnitude 0.95 T. If the area of the loop is 200. cm2, find the maximum angular speed possible for this motor when connected to a source of emf providing 210 V.

Physics, Academics

  • Category:- Physics
  • Reference No.:- M91393077
  • Price:- $12

Guranteed 24 Hours Delivery, In Price:- $12

Have any Question?


Related Questions in Physics

Question oppositely charged parallel plates are separated

Question: Oppositely charged parallel plates are separated by 5.31 mm. A potential difference of 600 V exists between the plates. (a) What is the magnitude of the electric field between the plates? N/C (b) What is the ma ...

Question an object of mass m attached to a spring of force

Question: An object of mass m attached to a spring of force constant k oscillates with simple harmonic motion. The maximum displacement from equilibrium is A and the total mechanical energy of the system is E. What is th ...

Quesion when a nucleus of 235u undergoes fission it breaks

Quesion: When a nucleus of 235U undergoes fission, it breaks into two smaller, more tightly bound fragments. Part A: Calculate the binding energy per nucleon for 235U. Express your answer with the appropriate units. E=__ ...

Question a nylon rope used by mountaineers elongates 130 m

Question: A nylon rope used by mountaineers elongates 1.30 m under the weight of a 65.0-kg climber. If the rope is 45.0 m in length and 7.0 mm in diameter, what is Young's modulus for this material? The response must be ...

Question an object is 30 cm in front of a converging lens

Question: An object is 30 cm in front of a converging lens with a focal length of 10 cm. Use ray tracing to determine the location of the image. What are the image characteristics: (i) upright or inverted, (ii) magnifica ...

Question an object of mass m is traveling on a horizontal

Question: An object of mass m is traveling on a horizontal surface. There is a coefficient of kinetic friction µ between the object and the surface. The object has speed v when it reaches x=0 and encounters a spring. Th ...

Question in one of the classic nuclear physics experiments

Question: In one of the classic nuclear physics experiments at the beginning of the 20th century, an alpha particle was accelerated towards a gold nucleus and its path was substantially deflected by the Coulomb interacti ...

Question an object of mass m is dropped from height h above

Question: An object of mass m is dropped from height h above a planet of mass M and radius R. Find an expression for the object's speed as it hits the ground. Express your answer in terms of the variables m,M,h,R and app ...

Question one type of bb gun uses a spring-driven plunger to

Question: One type of BB gun uses a spring-driven plunger to blow the BB from its barrel. (a) Calculate the force constant of its plunger's spring if you must compress it 0.130 m to drive the 0.0580-kg plunger to a top s ...

Question an object is placed 30 cm to the left of a

Question: An object is placed 30 cm to the left of a converging lens that has a focal length of 15cm. Describe what the resulting image look like (i.e. image distance, magnification, upright or inverted images, real or v ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As