Ask Basic Finance Expert

Professors Note: Your answer is close but incorrect.  Please review "calculating the effective cost of short term credit" in your text.  You need to make sure that the note amount is the NET amount (what Worthington actually receives after costs/int).

Please edit this essay based on the above note:

Worthington, Inc. is planning to issue $7,500,000 in 120-day maturity notes carrying a rate of 11 percent per year.  Worthington's commercial paper will be placed at a cost of $35,000.  What is the effective cost of credit to Worthington?

The effective cost of credit is respectively determined through the cost of acquiring funds which are used within specific investments.  Within this scenario, Worthington, Inc. will be issuing $7,500,000 in 120-day maturity notes, which will carry a rate of 11% per year.  What this means is that Worthington, Inc. has taken on borrowed funds and has now committed themselves to pay a designated sum which will be due after 120 days from when the sum was borrowed.  Because nothing comes for free, and there is interest on everything, Worthington, Inc. had to promise an 11% rate on the borrowed funds in return for the lenders money.  Unfortunately for Worthington, Inc. this means that they end up repaying much more than it had originally borrowed. 

On top of the interest that will be paid out, Worthington, Inc. will also incur additional expenses because they are employing a borrowing mechanism through the giving of notes.  The short term cost of the notes is $35,000, which entails the cost of the actual transaction, insurance, and applicable taxes.

Within the scenario of Worthington, Inc., the maturity period of the notes are 120 days.  Assuming 360 days in a year, 120 days is 1/3 of that year (360 days /3= 120) leaving the annual interest rate for the bond at 11% payable in thirds.  This would be the same as is a 3.66667% interest on the whole amount.  Ultimately, the credit interest is costing $275,000 which is $7,500,000* (120/360 * 11%) + $35,000.  When you add the interest cost of $275,000 to the $35,000 commercial paper cost, the effective cost of credit to Worthington, Inc. totals $310,000 ($275,000 + $35,000).  The breakdown is as follows:

  • Assumed days in a year = 360
  • Interest to pay for 120 days = $7,500,000 * 11% * 120/360 = $275,000
  • Cost of commercial paper = $35,000
  • Total cost taken on for 120 period = $275,000+$35,000 = $310,000
  • Assuming the year has 360 days, the answer is: $310,000/$7,500,000 = 4.1333%
  • Since the rate is not expressed on an annual basis, it must be annualized: 4.1333% × 3 = 12.40%

Basic Finance, Finance

  • Category:- Basic Finance
  • Reference No.:- M92085691
  • Price:- $30

Priced at Now at $30, Verified Solution

Have any Question?


Related Questions in Basic Finance

Question utilizing the concepts learned throughout the

Question: Utilizing the concepts learned throughout the course, write a Final Paper on one of the following scenarios: • Option One: You are a consultant with 10 years experience in the health care insurance industry. A ...

Discussion your initial discussion thread is due on day 3

Discussion: Your initial discussion thread is due on Day 3 (Thursday) and you have until Day 7 (Monday) to respond to your classmates. Your grade will reflect both the quality of your initial post and the depth of your r ...

Question financial ratios analysis and comparison

Question: Financial Ratios Analysis and Comparison Paper Prior to completing this assignment, review Chapter 10 and 12 in your course text. You are a mid-level manager in a health care organization and you have been aske ...

Grant technologies needs 300000 to pay its supplier grants

Grant Technologies needs $300,000 to pay its supplier. Grant's bank is offering a 210-day simple interest loan with a quoted interest rate of 11 percent and a 20 percent compensating balance requirement. Assuming there a ...

Franks is looking at a new sausage system with an installed

Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $375,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped ...

Market-value ratios garret industries has a priceearnings

(?Market-value ratios?) Garret Industries has a? price/earnings ratio of 19.46X a. If? Garret's earnings per share is ?$1.65?, what is the price per share of? Garret's stock? b. Using the price per share you found in par ...

You are planning to make annual deposits of 4440 into a

You are planning to make annual deposits of $4,440 into a retirement account that pays 9 percent interest compounded monthly. How large will your account balance be in 32 years?  (Do not round intermediate calculations a ...

One year ago you bought a put option on 125000 euros with

One year ago, you bought a put option on 125,000 euros with an expiration date of one year. You paid a premium on the put option of $.05 per unit. The exercise price was $1.36. Assume that one year ago, the spot rate of ...

Common stock versus warrant investment tom baldwin can

Common stock versus warrant investment Tom Baldwin can invest $6,300 in the common stock or the warrants of Lexington Life Insurance. The common stock is currently selling for $30 per share. Its warrants, which provide f ...

Call optionnbspcarol krebs is considering buying 100 shares

Call option  Carol Krebs is considering buying 100 shares of Sooner Products, Inc., at $62 per share. Because she has read that the firm will probably soon receive certain large orders from abroad, she expects the price ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As