Ask Basic Finance Expert

Diagnostic for Corporate Finance Class

Name

Please answer these questions to the best of your ability. They are simply to diagnose your knowledge so the class can best meet your need

1. Show how you would calculate the present value of $100 received one year from now if the cost of capital/Discount rate is 10%.

100 x 10% x10=$100

2. Show how to calculate the net present value of an investment that costs $100 now and will pay $200 in on year from now with a cost of capital of 10%.

100x10%X20=$200

3. If you invest $100 at an interest rate of 8%, how much money will you have at the end of 8 years?

Year1: (100 x 1.08)= 108

Year 2: (108 x 1.08)= 116.64

Year 3: (116x1.08)=125.28

Year 4: (124x1.08)=133.92

Year 5:(132x1.08)=142.56

Year 6:(140x1.08)=151.2

Year 7:(148x1.08)=159.84

Year 8:(156x1.08)=168.48

4. A perpetuity pays a dividend of $10 a year. The discount rate is 5%. What is the present value of the perpetuity?

10/5%=200

5. Describe the relationship between bond prices and interest rates.

When interest rates go up existing bonds prices go down and when interest rates are low bond prices are high.

6. A stock pays a dividend of $5 per year. The cost of capital is 10% and the growth rate of the dividend is 5% per year. What is a fair price for the stock?

10.05/5%=201

7. Describe the concept of beta in finance.

Beta is a measure of the volatility, or systematic risk, of a security or a portfolio in comparison to the market as a whole. Beta is used in the capital asset pricing model CAPM, which calculates the expected return of an asset based on its beta and expected market returns.

8. Barcelona company stock has a beta of 1.5. The return on a risk free investment is 5% per year. The return on the overall stock market is 10% per year.

What is the expected rate of return on Barcelona Company stock according to the capital assets pricing model?

The total assets according to the asset pricing model are 1.65

Basic Finance, Finance

  • Category:- Basic Finance
  • Reference No.:- M92317642
  • Price:- $30

Priced at Now at $30, Verified Solution

Have any Question?


Related Questions in Basic Finance

Question utilizing the concepts learned throughout the

Question: Utilizing the concepts learned throughout the course, write a Final Paper on one of the following scenarios: • Option One: You are a consultant with 10 years experience in the health care insurance industry. A ...

Discussion your initial discussion thread is due on day 3

Discussion: Your initial discussion thread is due on Day 3 (Thursday) and you have until Day 7 (Monday) to respond to your classmates. Your grade will reflect both the quality of your initial post and the depth of your r ...

Question financial ratios analysis and comparison

Question: Financial Ratios Analysis and Comparison Paper Prior to completing this assignment, review Chapter 10 and 12 in your course text. You are a mid-level manager in a health care organization and you have been aske ...

Grant technologies needs 300000 to pay its supplier grants

Grant Technologies needs $300,000 to pay its supplier. Grant's bank is offering a 210-day simple interest loan with a quoted interest rate of 11 percent and a 20 percent compensating balance requirement. Assuming there a ...

Franks is looking at a new sausage system with an installed

Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $375,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped ...

Market-value ratios garret industries has a priceearnings

(?Market-value ratios?) Garret Industries has a? price/earnings ratio of 19.46X a. If? Garret's earnings per share is ?$1.65?, what is the price per share of? Garret's stock? b. Using the price per share you found in par ...

You are planning to make annual deposits of 4440 into a

You are planning to make annual deposits of $4,440 into a retirement account that pays 9 percent interest compounded monthly. How large will your account balance be in 32 years?  (Do not round intermediate calculations a ...

One year ago you bought a put option on 125000 euros with

One year ago, you bought a put option on 125,000 euros with an expiration date of one year. You paid a premium on the put option of $.05 per unit. The exercise price was $1.36. Assume that one year ago, the spot rate of ...

Common stock versus warrant investment tom baldwin can

Common stock versus warrant investment Tom Baldwin can invest $6,300 in the common stock or the warrants of Lexington Life Insurance. The common stock is currently selling for $30 per share. Its warrants, which provide f ...

Call optionnbspcarol krebs is considering buying 100 shares

Call option  Carol Krebs is considering buying 100 shares of Sooner Products, Inc., at $62 per share. Because she has read that the firm will probably soon receive certain large orders from abroad, she expects the price ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As