Ask Basic Finance Expert

1. You are attempting to construct a minimum variance portfolio (MVP) with two well- diversified funds, S and B. The following table contains relevant information:

Fund

Expected Return

Expected Standard Deviation of Returns

S

20%

30%

B

12%

15%

Correlation of S and B = 0.10

Determine the expected return and standard deviation of the MVP consisting of funds S and B.

2. You are invested in risk-free assets with a return of 12% in combination with a risky portfolio with an expected return 30% and a standard deviation of 40%. Your total standard deviation is 30%. Determine your expected return.

3.

Stock

Expected Return

Beta

Firm-specific standard deviation

A

13%

0.8

30%

B

18%

1.2

40%

σ market = 22%; Risk-free rate = 8%

a. Using data from the above table, determine the standard deviations of Stocks A and B.

b. Determine your expected return and portfolio beta if you combine the stocks and the risk free asset in the following weights: wRF = 0.25; wA = 0.30; wB = 0.45.

4. You have regressed the excess returns for two stocks on the corresponding excess returns for the market with the following results:

RA = 0.01 + 1.2(RM); R2 = 0.576; residual standard deviation = 0.103

RB = -0.02 + 0.8(RM); R2 = 0.436; residual standard deviation = 0.0.091

a. Which stock has more firm-specific risk?

b. Which firm has more market risk?

c. The market explains a greater percentage of the volatility of returns for which stock?

d. Assume the risk free rate is constant at 6%. Determine the regression intercept for stock A, if you had used total returns instead of excess returns.

5. You currently hold a passive portfolio and are considering the addition of another stock. Select the more appropriate stock to add to your portfolio and determine what, if any, action should be taken with the other.

Stock

Expected Return

Beta

Standard Deviation

A

11%

0.8

10%

B

14%

1.5

11%

RF = 6%; E(RS&P) = 12%

6. Determine whether each of the following companies is over- or underpriced.

Company

Forecasted return

Standard Deviation

Beta

All's Well

12%

8%

1.5

Ends Well

11%

10%

1.0

RF = 4%; RM = 10%

Determine the required return for each company using the CAPM.

Basic Finance, Finance

  • Category:- Basic Finance
  • Reference No.:- M91415319
  • Price:- $35

Priced at Now at $35, Verified Solution

Have any Question?


Related Questions in Basic Finance

Question utilizing the concepts learned throughout the

Question: Utilizing the concepts learned throughout the course, write a Final Paper on one of the following scenarios: • Option One: You are a consultant with 10 years experience in the health care insurance industry. A ...

Discussion your initial discussion thread is due on day 3

Discussion: Your initial discussion thread is due on Day 3 (Thursday) and you have until Day 7 (Monday) to respond to your classmates. Your grade will reflect both the quality of your initial post and the depth of your r ...

Question financial ratios analysis and comparison

Question: Financial Ratios Analysis and Comparison Paper Prior to completing this assignment, review Chapter 10 and 12 in your course text. You are a mid-level manager in a health care organization and you have been aske ...

Grant technologies needs 300000 to pay its supplier grants

Grant Technologies needs $300,000 to pay its supplier. Grant's bank is offering a 210-day simple interest loan with a quoted interest rate of 11 percent and a 20 percent compensating balance requirement. Assuming there a ...

Franks is looking at a new sausage system with an installed

Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $375,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped ...

Market-value ratios garret industries has a priceearnings

(?Market-value ratios?) Garret Industries has a? price/earnings ratio of 19.46X a. If? Garret's earnings per share is ?$1.65?, what is the price per share of? Garret's stock? b. Using the price per share you found in par ...

You are planning to make annual deposits of 4440 into a

You are planning to make annual deposits of $4,440 into a retirement account that pays 9 percent interest compounded monthly. How large will your account balance be in 32 years?  (Do not round intermediate calculations a ...

One year ago you bought a put option on 125000 euros with

One year ago, you bought a put option on 125,000 euros with an expiration date of one year. You paid a premium on the put option of $.05 per unit. The exercise price was $1.36. Assume that one year ago, the spot rate of ...

Common stock versus warrant investment tom baldwin can

Common stock versus warrant investment Tom Baldwin can invest $6,300 in the common stock or the warrants of Lexington Life Insurance. The common stock is currently selling for $30 per share. Its warrants, which provide f ...

Call optionnbspcarol krebs is considering buying 100 shares

Call option  Carol Krebs is considering buying 100 shares of Sooner Products, Inc., at $62 per share. Because she has read that the firm will probably soon receive certain large orders from abroad, she expects the price ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As