Ask Question, Ask an Expert

+1-415-315-9853

info@mywordsolution.com

Ask Cost Accounting Expert

problem: The Melville Company manufacture a single product called a Pong. Melville has the capacity to produce 60,000 Pongs each year. If Melville produces at capacity, per unit value to produce and sell one Pong are as follows:

Direct materials

$15

Direct labor

12

Variable manufacturing overhead

8

Fixed manufacturing overhead

9

Variable selling expense

8

Fixed selling expense

3

The regular selling value for one Pong is $80. A special order has been received by Melville from Mowen firm to buy 6,000 Pongs next year. If this special order is accepted, variable selling expense will be reduced by 75 percent. However, Melville will have to buy a specialized machine to engrave Mowen name on each Pong in the special order. This machine will cost $9,000 & it will have no use after special order is filled. The total fixed manufacturing overhead & selling costs would be unaffected by this special order.

Suppose Melville anticipates selling only 50,000 units of Pong to regular customers next year. If Mowen Company offers to purchase the special order units at $65 per unit, effect of accepting the special order on Melville's operating income for next year should be a:

Select one answer.

[1] $60,000 increase
[2] $90,000 decrease
[3] $159,000 increase
[4] $36,000 increase

Cost Accounting, Accounting

  • Category:- Cost Accounting
  • Reference No.:- M922570

Have any Question? 


Related Questions in Cost Accounting

Scenario-you seemed to develop significant interest with

Scenario- You seemed to develop significant interest with your talk on the future of cost accounting. Your boss has heard about the excellent presentation and you are hopeful that your early retirement will take place. A ...

Question 1 high-low methodtucson tractor inc has

Question 1 High-low method Tucson Tractor Inc. has accumulated the following data over a six month period   Indirect Labor Hours Indirect Labor Costs January......................... 400 $ 6,000 February................. ...

For your assignment you will apply the fundamental concepts

For your Assignment, you will apply the fundamental concepts of accounting and finance that you are studying to complete several problems indicative to real-world business scenarios and challenges. For this Assignment, t ...

Case questionsmarriott corporation the cost of capital

Case Questions Marriott Corporation: The Cost of Capital (Abridged) 1. What is the weighted average cost of capital for Marriott Corporation? a. What risk-free rate and risk premium did you use to calculate the cost of e ...

Assignment- show the step by step solutions to the

Assignment- Show the step by step solutions to the following questions: I. A firm is able to sell 10,000 units at $ 12 per piece. The company fixed cost is $30,000. Variable cost is $6 per unit. 1. What is the contributi ...

Write 500 words that respond to the following

Write 500 words that respond to the following questions: • Discuss what absorption, variables, and throughput costing are. • Determine when each would be used. • Provide an explanation and example of all three.

Requirementsdo not use any direct quotes andor cut and

Requirements: Do not use any direct quotes and/or cut and pasted information (i.e. your discussion is to be 100% your thoughts, ideals and insights). A minimum 350 words are required (this is the minimum and totally feel ...

Instructionsnbspbull all questions carry equal marksbull

Instructions:   • All Questions carry equal marks. • All Questions are compulsory • All answers to be explained in not more than 1000 words for question 1 and 2 and for question 3in not more than 500 words for each subse ...

Accounting assignment1 punch products inc is considering

Accounting Assignment 1. Punch Products, Inc. is considering purchasing a new production machine and has assembled the following information from two vendors of the machine that it is considering buying:   A Products B P ...

Question 1pringle company distributes a single product the

Question 1. Pringle Company distributes a single product. The company's sales and expenses for a recent month follow:   Total    Per Unit   Sales $ 300,000   $ 20        Variable expenses   210,000     14          Contri ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Section onea in an atwood machine suppose two objects of

SECTION ONE (a) In an Atwood Machine, suppose two objects of unequal mass are hung vertically over a frictionless

Part 1you work in hr for a company that operates a factory

Part 1: You work in HR for a company that operates a factory manufacturing fiberglass. There are several hundred empl

Details on advanced accounting paperthis paper is intended

DETAILS ON ADVANCED ACCOUNTING PAPER This paper is intended for students to apply the theoretical knowledge around ac

Create a provider database and related reports and queries

Create a provider database and related reports and queries to capture contact information for potential PC component pro

Describe what you learned about the impact of economic

Describe what you learned about the impact of economic, social, and demographic trends affecting the US labor environmen