Ask Question, Ask an Expert

+1-415-315-9853

info@mywordsolution.com

Ask Cost Accounting Expert

problem 1: prepare brief notes on:

a) ABC analysis

b) Economic Order Quantity

c) Perpetual Inventory System

d) Average Method of Pricing Material Issue

e) Purchase requisition

f) Reordering level

g) Bill of Materials and Stores Requisition Not

h) Bin Card

i) Materials Requisition Note and Material Transfer Note

problem 2: The given information is available in respect of material of No. 30:

Re-order quantity = 1,500 units
Re-order period = 4 to 6 weeks
Maximum consumption = 400 units per week
Normal consumption = 300 units per week
Minimum consumption = 250 units per week

Compute:

a) Re-order levels
b) Minimum level
c) Maximum level
d) Average Stock level

problem 3: In manufacturing its product Z, a company employs two kinds of raw materials A and B in respect of which the given information is supplied:

One unit of Z needs 10 kg of A and 4 kg of B materials. Price per kg of material is Rs. 10 and that of B is Rs. 20. Reorder quantities of A and B materials are 10,000 kg and 5,000 kg. Reorder level of A and B materials are 8,000 kg and 4,750 kg correspondingly. Weekly production differs from 175 units to 225 units averaging 200 units. Delivery period of A materials is 1 to 3 weeks and B materials is 3 to 5 weeks.

find out:

a) Minimum Stock Level of A
b) Maximum Stock Level of B

Cost Accounting, Accounting

  • Category:- Cost Accounting
  • Reference No.:- M98449

Have any Question? 


Related Questions in Cost Accounting

Final project milestone three guidelinesoverview

Final Project Milestone Three Guidelines Overview: Classifying a company's costs allows for an in-depth analysis of the impact that changes in output have on revenues, costs, and net income or net loss. A cost-volume-pro ...

Assignment- show the step by step solutions to the

Assignment- Show the step by step solutions to the following questions: I. A firm is able to sell 10,000 units at $ 12 per piece. The company fixed cost is $30,000. Variable cost is $6 per unit. 1. What is the contributi ...

Assignmentwhile a form of abc was being used by general

Assignment While a form of ABC was being used by General Electric back in the sixties, widespread use of ABC didn't began in the United States until the late eighties. The early focus of ABC was on developing more reliab ...

Quiz1 a process cost system would be used for all of the

QUIZ 1 A process cost system would be used for all of the following products except computer chips. chemicals. motion pictures. soft drinks. 2 Differences between a job order cost system and a process cost system include ...

Case questions rio grande medical center cost allocation

CASE QUESTIONS RIO GRANDE MEDICAL CENTER Cost Allocation Concepts 1. Is it "fair" for the Dialysis Center to suffer in profitability, and hence for the department head to possibly lose his bonus, just because the Outpati ...

Assignment1 the following information is from the

Assignment 1. The following information is from the manufacturing budget and the budgeted financial statements of Fabor Fabrication: Compute the budgeted amounts for: a. Purchases of direct materials during the year. b. ...

Instructionsnbspbull all questions carry equal marksbull

Instructions:   • All Questions carry equal marks. • All Questions are compulsory • All answers to be explained in not more than 1000 words for question 1 and 2 and for question 3in not more than 500 words for each subse ...

Cost accounting- little debbie brownieshere is a copy of

Cost Accounting- Little Debbie Brownies Here is a copy of the assignment. My snack of choice is the Little Debbie Fudge Brownies Comprehensive Product Costing Select your favorite drink or snack item manufactured by a pu ...

Module 3 - slpstrategic choicessimulationin module 3 you

Module 3 - SLP Strategic Choices SIMULATION In Module 3, you will use CVP analysis to inform the pricing of your 3 products. SCENARIO CONTINUATION: You've now completed SLP2, and it the date is (once again) January 1, 20 ...

Question 1pringle company distributes a single product the

Question 1. Pringle Company distributes a single product. The company's sales and expenses for a recent month follow:   Total    Per Unit   Sales $ 300,000   $ 20        Variable expenses   210,000     14          Contri ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

WalMart Identification of theory and critical discussion

Drawing on the prescribed text and/or relevant academic literature, produce a paper which discusses the nature of group

Section onea in an atwood machine suppose two objects of

SECTION ONE (a) In an Atwood Machine, suppose two objects of unequal mass are hung vertically over a frictionless

Part 1you work in hr for a company that operates a factory

Part 1: You work in HR for a company that operates a factory manufacturing fiberglass. There are several hundred empl

Details on advanced accounting paperthis paper is intended

DETAILS ON ADVANCED ACCOUNTING PAPER This paper is intended for students to apply the theoretical knowledge around ac

Create a provider database and related reports and queries

Create a provider database and related reports and queries to capture contact information for potential PC component pro