Ask Macroeconomics Expert

Assignment: Principles of Macroeconomics

Question 1. Consumption

The Keynesian cross for a representative household is given in the figure below.

1154_Graph.jpg

The marginal propensity to consume is 0.9. Tax rate is 35%. There is no depreciation or indirect taxes.

(a) How much does the household spend when it has no disposable income?

(b) How much does the household spend if its per capita GDP (the sum of wages and rent) is $55000? Does it break even (disposable income = C)?

(c) Suppose saving behavior is promoted among the population. What does the value of MPC have to become in order for a household to break even at the national income per capita of $55000?

Question 2. Spending multiplier.

The elements of expenditure are as follows:
Investment is I = 3500
Government spending is G = 5000
Net exports are NX = 0
Starvation-level consumption is s.l.c. = 4000
Furthermore,
Income tax rate is τ= 45%
GDP = 18000

The economy is in equilibrium.

(a) Find the value of autonomous spending.

(b) Find the value of the spending multiplier.

(c) What is the MPC in this country?

Question 3. Equilibrium in the Keynesian Cross

The elements of expenditure are fixed:

Investment is I = 3500
Government spending is G = 5000
Net exports are NX = 0
Starvation-level consumption is s.l.c. = 4000
Furthermore,
The spending multiplier is 1.6
and the output is GDP = 22000

(a) How do output and expenditure compare? What does that imply for the firms' inventories? Are they increasing, decreasing, or remaining the same?

(b) Illustrate with the Keynesian Cross how the economy will converge to equilibrium in the fixed-price environment if no government intervention happens.

(c) Suppose the government decides to offset the business cycle by increasing the public spending, G. Find by how much G has to increase in order to set the equilibrium at output=expenditure=22000.

Macroeconomics, Economics

  • Category:- Macroeconomics
  • Reference No.:- M92551162
  • Price:- $50

Priced at Now at $50, Verified Solution

Have any Question?


Related Questions in Macroeconomics

Economics assignment -topic evaluation of macroeconomic

Economics Assignment - Topic: Evaluation of Macroeconomic performance of Australia and New Zealand. Task Details: Complete a research-based analysis and evaluation of the relative macroeconomic performance of Australia a ...

Introductory economics assignment -three problem-solving

Introductory Economics Assignment - Three Problem-Solving Questions. Question 1 - Australia and Canada have a free trade agreement in which, Australia exports beef to Canada. a. Draw a graph and use it to explain and ill ...

Question in an effort to move the economy out of a

Question: In an effort to move the economy out of a recession, the federal government would engage in expansionary economic policies. Respond to the following points in your paper on the actions the government would take ...

Question are shareholders residual claimants in a publicly

Question: Are shareholders residual claimants in a publicly traded corporation? Why or why not? In some industries, like hospitals, for-profit producers compete with nonprofit ones. Who is the residual claimant in a nonp ...

Discussion questionsquestion 1 what are the main reasons

Discussion Questions Question 1: What are the main reasons why Nigerians living in extreme poverty? Justify. ( 7) Question 2: Why GDP per capita wouldn't be an accurate measure of the welfare of the average Nigerian? Exp ...

Question according to the definition a perfectly

Question: According to the definition, a perfectly competitive firm cannot affect the market price by any changing only its own output. Producer No. 27 in problem 2 decides to experiment by producing only 8 units. a. Wha ...

Question jones is one of 100000 corn farmers in a perfectly

Question: Jones is one of 100,000 corn farmers in a perfectly competitive market. What will happen to the price she can charge if: a. The rental price on all farmland increases as urbanization turns increasing amounts of ...

Question good x is produced in a perfectly competitive

Question: Good X is produced in a perfectly competitive market using a single input, Y, which is itself also supplied by a perfectly competitive industry. If the government imposes a price ceiling on Y, what happens to t ...

Question pepsico produces both a cola and a major brand of

Question: PepsiCo produces both a cola and a major brand of potato chips. Coca-Cola produces only drinks. When might it make sense for PepsiCo to divest its potato chip operations? For Coca-Cola to begin manufacturing sn ...

Question again demand is qd 32 - 15p and supply is qs -20

Question: Again, demand is QD = 32 - 1.5P and supply is QS = -20 + 2.5P. Now, however, buyers and sellers have transaction costs of $2 and $3 per unit, respectively. Compare the equilibrium values with those you calculat ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As