Ask Financial Accounting Expert

Assignment Exercise 1: Variance Analysis

Greenview Hospital operated at 120% of normal capacity in two of its departments during the year. It operated 120% times 20,000 normal capacity direct labor nursing hours in routine services and it operated 120% times 20,000 normal capacity equipment hours in the laboratory. The lab allocates overhead by measuring minutes and hours the equipment is used; thus equipment hours.

Assumptions:

For Routine Services Nursing:

• 20,000 hours × 120% = 24,000 direct labor nursing hours.
• Budgeted Overhead at 24,000 hours = $42,000 fixed plus $6,000 variable = $48,000 total.
• Actual Overhead at 24,000 hours = $42,000 fixed plus $7,000 variable = $49,000 total.
• Applied Overhead for 24,000 hours at $2.35 = $56,400.

For Laboratory:

• 20,000 hours × 120% = 24,000 equipment hours.
• Budgeted Overhead at 24,000 hours = $59,600 fixed plus $11,400 variable = $71,000 total.
• Actual Overhead at 24,000 hours = $59,600 fixed plus $11,600 variable = $71,200 total.
• Applied Overhead for 24,000 hours at $3.455 = $82,920.

Required

1. Set up a worksheet for applied overhead costs and volume variance with a column for Routine Services Nursing and a second column for Laboratory.

2. Set up a worksheet for actual overhead costs and budget variance with a column for Routine Services Nursing and a second column for Laboratory.

3. Set up a worksheet for volume variance and budget variance totaling net variance with a column for Routine Services Nursing and a second column for Laboratory.

4. Insert input data from the Assumptions.

5. Complete computations for all three worksheets.

Assignment Exercise 2: Three-Level Revenue Forecast

Three eye-ear-nose-and-throat physicians decide to hire an experienced audiologist in order to add a new service line to their practice.* They ask the practice manager to prepare a three-level volume forecast as a first step in their decision-making.

Assumptions: for the base level (most likely) revenue forecast, assume $200 per procedure times 4 procedures per day times 5 days equals 20 procedures per week times 50 weeks per year equals 1,000 potential procedures per year.

For the best case revenue forecast, assume an increase in volume of one procedure per day average, for an annual increase of 250 procedures (5 days per week times 50 weeks equals 250). (The best case is if the practice gains a particular managed care contract.)

For the worst case revenue forecast, assume a decrease in volume of 2 procedures per day average, for an annual decrease of 500 procedures. (The worst case is if the practice loses a major payer.)

*Audiologists were designated as "eligible for physician and other prescriber incentives" as discussed elsewhere. Thus the new service line was a logical move.

Required

Using the above assumptions, prepare a three-level forecast similar to the example in Figure 17-5 and document your calculations.

1350_EXHIBIT 17.5.jpg
EXHIBIT 17.5

Assignment Exercise 3: Target Operating Income

Acme Medical Supply Company desires a target operating income amount of $100,000, with assumption inputs as follows:

• Desired (target) operating income amount = $100,000
• Unit price for sales = $80
• Variable cost per unit = $60
• Total fixed cost = $60,000

Compute the required revenue to achieve the target operating income and compute a contribution income statement to prove the totals.

Assignment Exercise 4: Estimate of Loss

You are the practice manager for a four-physician office. You arrive on Monday morning to find the entire office suite flooded from overhead sprinklers that malfunctioned over the weekend. Water stands ankle-deep everywhere. The computers are fried and the contents of all the filing cabinets are soaked. Your own office, where most of the records were stored, has the worst damage.

The practice carries valuable papers insurance coverage for an amount up to $250,000. It is your responsibility to prepare an estimate of the financial loss so that a claim can be filed with the insurance company. How would you go about it? What would your summary of the losses look like?

Assignment Exercise 5: Estimate of Replacement Cost

The landlord carries contents insurance that should cover the damage to the furnishings, equipment, and to the computers, and the insurance company adjuster will come tomorrow to assess the furnishings and equipment damage. However, your boss is sure that the insurance settlement will not cover replacement costs. Consequently, you have been instructed to prepare an estimate of what has been lost and/or damaged plus an estimate of what the replacement cost might be. How would you go about it? What would your summary of these losses look like?

Financial Accounting, Accounting

  • Category:- Financial Accounting
  • Reference No.:- M92316966
  • Price:- $50

Priced at Now at $50, Verified Solution

Have any Question?


Related Questions in Financial Accounting

Case study - the athletes storerequiredonce you have read

Case Study - The Athletes Store Required: Once you have read through the assignment complete the following tasks in order and produce the following reports Part 1 i. Enter the business information including name, address ...

Scenario assume that a manufacturing company usually pays a

Scenario: Assume that a manufacturing company usually pays a waste company (by the pound to haul away manufacturing waste. Recently, a landfill gas company offered to buy a small portion of the waste for cash, saving the ...

Lease classification considering firm guidance issues

Lease Classification, Considering Firm Guidance (Issues Memo) Facts: Tech Startup Inc. ("Lessee") is entering into a contract with Developer Inc. ("Landlord") to rent Landlord's newly constructed office building located ...

A review of the ledger of oriole company at december 31

A review of the ledger of Oriole Company at December 31, 2017, produces these data pertaining to the preparation of annual adjusting entries. 1. Prepaid Insurance $19,404. The company has separate insurance policies on i ...

Chelsea is expected to pay an annual dividend of 126 a

Chelsea is expected to pay an annual dividend of $1.26 a share next year. The market price of the stock is $24.09 and the growth 2.6 percent. What is the cost of equity?

Sweet treats common stock is currently priced at 3672 a

Sweet treats common stock is currently priced at $36.72 a share. The company just paid $2.18 per share as its annual dividend. The dividends have been increasing by 2,2 percent annually and are expected to continue doing ...

Highway express has paid annual dividends of 132 133 138

Highway Express has paid annual dividends of $1.32, $1.33, $1.38, $1.40, and $1.42 over the past five years, respectively. What is the average divided growth rate?

An investment offers 6800 per year with the first payment

An investment offers $6,800 per year, with the first payment occurring one year from now. The required return is 7 percent. a. What would the value be today if the payments occurred for 20 years?  b. What would the value ...

Oil services corp reports the following eps data in its

Oil Services Corp. reports the following EPS data in its 2017 annual report (in million except per share data). Net income $1,827 Earnings per share: Basic $1.56 Diluted $1.54 Weighted average shares outstanding: Basic 1 ...

At the start of 2013 shasta corporation has 15000

At the start of 2013, Shasta Corporation has 15,000 outstanding shares of preferred stock, each with a $60 par value and a cumulative 7% annual dividend. The company also has 28,000 shares of common stock outstanding wit ...

  • 4,153,160 Questions Asked
  • 13,132 Experts
  • 2,558,936 Questions Answered

Ask Experts for help!!

Looking for Assignment Help?

Start excelling in your Courses, Get help with Assignment

Write us your full requirement for evaluation and you will receive response within 20 minutes turnaround time.

Ask Now Help with Problems, Get a Best Answer

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps even

Why might a bank avoid the use of interest rate swaps, even when the institution is exposed to significant interest rate

Describe the difference between zero coupon bonds and

Describe the difference between zero coupon bonds and coupon bonds. Under what conditions will a coupon bond sell at a p

Compute the present value of an annuity of 880 per year

Compute the present value of an annuity of $ 880 per year for 16 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As

Compute the present value of an 1150 payment made in ten

Compute the present value of an $1,150 payment made in ten years when the discount rate is 12 percent. (Do not round int

Compute the present value of an annuity of 699 per year

Compute the present value of an annuity of $ 699 per year for 19 years, given a discount rate of 6 percent per annum. As